Miestne talenty
Marian Híreš- narodil sa 7. decembra 1958 v Trenčianskych Tepliciach. So svojim koníčkom začal v roku 1998. V začiatkoch vytváral drevené plastiky hradov a zámkov. Postupne prešiel na postavy. Prvým dielom s ľuďmi bol výjav Poslednej večere. Plastiky zhotovuje z lipového dreva, pretože je najmäkšie a diela sa tak dajú dotvárať aj do najmenších detailov. Námety diel sú rôznorodé. Čerpá z bežného života, z náboženskej tématiky, ale aj orientálnej kultúry.
Emil Šupina- narodil sa 11. novembra 1944 v Nitre-Lužianky. Pracoval ako brusič skla v bývalom VD Krištáľ Valaská Belá, odkiaľ pramení aj jeho vzťah ku sklu, k výrobkom zo skla a maľbe na sklo. V súčasnosti sa venuje rytine a brúseniu do skla. Témami jeho tvorby sú najmä krajinky, postavy a historické budovy. Okrem tohto zaujímavého koníčka sa venuje hre na hudobné nástroje. Vie hrať na husliach a saxofóne.
Stanislav Obuch- narodil sa 21. 8. 1959 v Trenčianskych Tepliciach. Od roku 2000 každoročne predkladá menšie kolekcie na súťaž a výstavu neprofesionálnych výtvarníkov. V jeho tvorbe prevažuje téma krajiny. Podľa jeho vlastného vyjadrenia krajinu preferuje najmä kvôli ľahšej dostupnosti – je mu modelom, ktorý má stále k dispozícií. Venuje sa však i portrétnej či figurálnej tvorbe.
Výšivkárky
Mária Fajerová - narodila sa 22. 12. 1921 vo Valaskej Belej, zomrela 5. 4. 2011 vo Valaskej Belej. Pani Mária Fajerová patrila medzi najstaršie výšivkárky v našej obci. Vyšila mnoho obrusov, vankúšov a obrazov s belianskou výšivkou. V roku 2009 venovala dva veľké obrazy obci Valaská Belá.
Elena Fajerová - narodila sa 15. 11. 1947 vo Valaskej Belej. Lásku k belianskej výšivke zdedila po svojej matke Márii Fajerovej. Vyšíva obrusy, vankúše.
Emília Golejová st.- narodila sa 10. 9. 1922 vo Valaskej Belej, zomrela 9. 2. 2008. Patrí medzi najznámejšie výšivkárky krojov a ďalších textílií vo Valaskej Belej. Osvojiť si našu typickú belianskú výšivku sa učila ako dieťa. Vyšívaná krása jej učarila už v desiatich rokoch.
Emília Golejová ml.- narodila sa 28. 6. 1941 vo Valaskej Belej. Odmalička mala vrúcny vzťah nielen k vyšívaniu typickej belianskej výšivky, ale aj k spevu a tancu. Patrí medzi dlhoročné členky Folklórnej skupiny Belanka.
Pavlína Grambličková- narodila sa 10. 3. 1939 vo Valaskej Belej. Okrem toho, že vyšila mnoho obrusov, zameriava sa aj na vyšívanie vankúšov a obrazov s belianskou výšivkou.
Mária Sýkorová - narodila sa 7. 1. 1955 v Handlovej. Aj napriek tomu, že nie je rodená belianka, má vrúcny vzťah k belianskej výšivke. Vyšila množstvo obrusov, vankúšov a mužských krojových košieľ. Okrem vyšívania sa venuje aj renovácií belianskych krojov.
Rámenie krojov
Rámenie prispieva k tomu, že belianský kroj je krásne tvarovaný a
nadýchnutý. Rámenie, ktoré sa najviac podobá tzv. plisovaniu, sa vlastne
na odevoch využíva doposiaľ. Iste však nejde o ručnú prácu.
Pavlína Berciová- narodila sa 5. 9. 1927 vo Valaskej Belej, zomrela 20. 5. 2019. Jej rukami prešli belianske kroje či už členov FS Belanka, ale aj iných občanov, ktorí kroj nosili vo sviatočné príležitosti.
Zuzana Novotková, rod. Sýkorová - narodila sa 14. 12. 1973 v Bojniciach. Tradičnej technike rámenia krojov sa venuje od roku 2012.
Pernikárky
Janka Krúpová- nar. 29. 5. 1968 v Bojniciach. Jej výrobky sa vyznačujú nielen znamenitou chuťou a vôňou, ale aj precíznou výzdobou, ktorá hovorí o jej estetickom cítení.
Domáci zruční majstri
Ján Sondor- narodil sa 23. 3. 1944 v Nitre. Venuje sa výrobe drevených obkladov, rámov na obrazy, rúčky do lopaty a iné.
Gregor Gramblička- narodil sa 17. 11. 1932 vo Valaskej Belej – výroba prútených košíkov, krošní a iné.