Umenie a remeslá
Obecný úrad....
Ako vybaviť....
Odpadové hospodárstvo....
Slobodný prístup k info....
Sťažnosti, žiadosti a petície....
Majetok obce....
Prenájom majetku....
Menšie obecné služby....
Školy a vzdelávanie....
Zdravotníctvo....
Kultúra....
Šport....
Farský úrad
Pošta
Spoločenské organizácie....
Adresár úradov a inštitúcií
Adresár firiem v obci

Dátum pridania: 04.12.2007        Počet zobrazení: 9861          tlačiť článok

Umenie a remeslá

Miestne talenty

Marian Híreš
- narodil sa 7. decembra 1958 v Trenčianskych Tepliciach. So svojim koníčkom začal v roku 1998. V začiatkoch vytváral drevené plastiky hradov a zámkov. Postupne prešiel na postavy. Prvým dielom s ľuďmi bol výjav Poslednej večere. Plastiky zhotovuje z lipového dreva, pretože je najmäkšie a diela sa tak dajú dotvárať aj do najmenších detailov. Námety diel sú rôznorodé. Čerpá z bežného života, z náboženskej tématiky, ale aj orientálnej kultúry.

Emil Šupina - narodil sa 11. novembra 1944 v Nitre-Lužianky. Pracoval ako brusič skla v bývalom VD Krištáľ Valaská Belá, odkiaľ pramení aj jeho vzťah ku sklu, k výrobkom zo skla a maľbe na sklo. V súčasnosti sa venuje rytine a brúseniu do skla. Témami jeho tvorby sú najmä krajinky, postavy a historické budovy. Okrem tohto zaujímavého koníčka sa venuje hre na hudobné nástroje. Vie hrať na husliach a saxofóne.

Stanislav Obuch - narodil sa 21. 8. 1959 v Trenčianskych Tepliciach. Od roku 2000 každoročne predkladá menšie kolekcie na súťaž a výstavu neprofesionálnych výtvarníkov. V jeho tvorbe prevažuje téma krajiny. Podľa jeho vlastného vyjadrenia krajinu preferuje najmä kvôli ľahšej dostupnosti – je mu modelom, ktorý má stále k dispozícií. Venuje sa však i portrétnej či figurálnej tvorbe.

Výšivkárky

Mária Fajerová
- narodila sa 22. 12. 1921 vo Valaskej Belej, zomrela 5. 4. 2011 vo Valaskej Belej. Pani Mária Fajerová patrila medzi najstaršie výšivkárky v našej obci. Vyšila mnoho obrusov, vankúšov a obrazov s belianskou výšivkou. V roku 2009 venovala dva veľké obrazy obci Valaská Belá.

Elena Fajerová - narodila sa 15. 11. 1947 vo Valaskej Belej. Je dcérou pani Márie Fajerovej, po ktorej zdedila lásku k belianskej výšivke. Vyšíva obrusy, vankúše.

Emília Golejová st. - narodila sa 10. 9. 1922 vo Valaskej Belej, zomr. 9. 2. 2008. Patrí medzi najznámejšie výšivkárky krojov a ďalších textílií vo Valaskej Belej. Osvojiť si našu typickú belianskú výšivku sa učila ako dieťa. Vyšívaná krása jej učarila už v desiatich rokoch.

Emília Golejová ml. - narodila sa 28. 6. 1941 vo Valaskej Belej. Odmalička mala vrúcny vzťah nielen k vyšívaniu typickej belianskej výšivky, ale aj k spevu a tancu. V súčasnosti je členkou Folklórnej skupiny Belanka.

Pavlína Grambličková - narodila sa 10. 3. 1939 vo Valaskej Belej. Okrem toho, že vyšila mnoho obrusov, zameriava sa aj na vyšívanie vankúšov a obrazov s belianskou výšivkou.

Rámenie krojov

Rámenie prispieva k tomu, že belianský kroj je krásne tvarovaný a nadýchnutý. Rámenie, ktoré sa najviac podobá tzv. plisovaniu, sa vlastne na odevoch využíva doposiaľ. Iste však nejde o ručnú prácu.

Pavlína Berciová - narodila sa 5. 9. 1927 vo Valaskej Belej, jej rukami prešli belianske kroje či už členov FS Belanka, ale aj iných občanov, ktorí kroj nosili vo sviatočné príležitosti.  V súčasnej dobe sa už rámeniu nevenuje.

Zuzana Novotková, rod. Sýkorová - nar. 14. 12. 1973 v Bojniciach. Tradičnej technike rámenia krojov sa venuje od roku 2012.

Pernikárky

Janka Krúpová
- nar. 29. 5. 1968 v Bojniciach. Rodáčka z neďalekej obce Čavoj. V súčasnosti býva aj s manželom a dvomi deťmi v našej obci. Jej výrobky sa vyznačujú nielen znamenitou chuťou a vôňou, ale aj precíznou výzdobou, ktorá hovorí o jej estetickom cítení.

Domáci zruční majstri

Ján Sondor
- narodil sa 23. 3. 1944 v Nitre. Venuje sa výrobe drevených obkladov, rámov na obrazy, rúčky do lopaty a iné.

Gregor Gramblička - narodil sa 17. 11. 1932 vo Valaskej Belej – výroba prútených košíkov, krošní a iné.


Fotogaléria - Diela miestnych talentov

Marian Híreš - Hrabačka (plastika)Marian Híreš - Žena (drevorezba)Marian Híreš - Prebúdzanie (drevorezba)Marian Híreš - Na strome (drevorezba)Marian Híreš - Na salaši (plastika)Marian Híreš - Faraón (plastika)Stanislav Obuch - Valaská Belá (olejomaľba)Stanislav Obuch - Jeseň života na jar (olejomaľba)Stanislav Obuch - Kostol (olejomaľba)Stanislav Obuch - Oráč Milanko (olejomaľba)

Súvisiace odkazy: Miestne kultúrne stredisko, Kultúrny dom, Kino Slovan, Obecná knižnica, Folklórna skupina Belanka, Detský folklórny súbor, Belušky, Kultúrne akcie,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Výstava v kine Slovan
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem