Slávnosti vo Valaskej Belej
Obec Valaská Belá....
Obnova obce....
PHSR obce
Územný plán obce
História obce....
Výročia obce....
Samospráva....
Spoločný obecný úrad
Úradná tabuľa
Povinne zverejňované info....
Výberové konania....
Voľby....
Priemysel....
Poľnohospodárstvo
Dobrovoľný hasičský zbor....
Mikroregión MS....
MAS Magura - Strážov....
Infosystém cintorín
Užitočné telefónne čísla
Spravodajstvo
Pracovné miesta
Zaujímavé linky....

Dátum pridania: 07.07.2009        Počet zobrazení: 9068          tlačiť článok

Slávnosti vo Valaskej Belej

Tam na Belej biely dom, bije vrúcne srdce v ňom. Vrúcne srdce, dobrý druh, po ňom teká, túži duch. Tu sa srdcu uľaví, v tých horách sa zotaví... (Ľudovít Štúr)

4. a 5. júl 2009 sa niesol v znamení osláv niekoľkých výročí. Okrem celonárodného sviatku sv. Cyrila a Metoda si naša obec pripomenula 685. výročie prvej písomnej zmienky o obci Valaská Belá, zároveň 100. výročie založenia Dobrovoľného hasičského zboru a 25. výročie vzniku Folklórnej skupiny Belanka.

Oslavy boli otvorené vydareným koncertom skupiny The Kreins. Piesne ich repertoára uspokojili každého zúčastneného milovníka populárnej hudby. V ich podaní zazneli nielen piesne z vlastnej tvorby, ale aj piesne legendárnych skupín ako The Beatles a U2.
Po koncerte sa konala diskozábava, ktorá v dobrej atmosfére a nálade trvala až do rána.

Oslavy pokračovali v nedeľu ráno. O 9,30 hod sa na ihrisku telovýchovnej jednoty konala okresná súťaž hasičských družstiev, ktorej sa zúčatnilo 17 súťažiacich dobrovoľných hasičských zborov. Najúspešnejším účastníkom bolo družstvo z Lehoty pod Vtáčnikom. Aj napriek tomu, že sa jubilujúcemu domácemu družstvu príliš nedarilo na súťaži vládla príjemná priateľská atmosféra, ktorú podčiarkovalo aj pekné slnečné počasie a príjemné prírodné prostredie.

O 10.15 hod vykročil od budovy obecného úradu tradičný krojovaný sprievod do kostola sv. Michala, kde sa konala slávnostná svätá omša, ktorá sa niesla v duchu spomienky na vierozvescov sv. Cyrila a Metoda, ako aj pamiatky našich predkov a ich zvykov.

V popoludňajších hodinách sa konal slávnostný sprievod do kina Slovan, kde bol pre občanov a návštevníkov obce pripravený kultúrny program. Sprievodu sa zúčastnili členovia FS Belanka, členovia DHZ Valaská Belá, hostia z družobného mesta Wolfen z Nemecka, poslanci obecného zastupiteľstva a ostatní občania a návštevníci obce.

V kine Slovan všetkých privítal starosta obce Ing. Jozef Mulinka, ktorý sa prítomným v slávnostnej chvíli prihovoril. Vo svojom príhovore uviedol, že dejiny nie sú len dátumy a miľníky, sú to predovšetkým ľudia, ktorí ich svojimi životnými príbehmi, starosťami i radosťami tvoria. Každý na svoj obraz a spoločne do pestrofarebnej histórie.
Samotnú históriu obce priblížili najskôr hovoreným slovom a potom aj tradičnými piesňami a scénkami zo života našich predkov v literárno-hudobnom pásme moderátorky programu Elena Kopčanová a Zuzana Novotková a členovia FS Belanka.
Mladosť, silu a krásu v plnej nádhere a rytme súčasnej modernej hudby predstavila tanečná skupina Crazy Angels pod vedením pani učiteľky Karolíny Pavelkovej zo súkromnej ZUŠ Prievidza.

Na záver starosta obce zvlášť poďakoval jubilujúcenu DHZ Valaská Belá a FS Belanka za dlhoročnú prácu a pôsobenie v obci. Ich zástupcom odovzdal pamätné poháre a kytice kvetov.

Oficiálnu časť programu ukončila záverečným slovom riaditeľka MKS Elena Kopčanová. Predtým ako sa so všetkými rozlúčila, prítomných pozvala na hudobno-zábavné vystúpenie speváka, zabávača a imitátora Števa Hruštinca a Juraja Chlebana pod názvom "Úsmev, prosím", na ktorom sa publikum výborne zabávalo.

Počas osláv si návštevníci mohli prezrieť výstavu diel obrazov, drevorezieb a výšiviek z produkcie domácich ľudových umelcov a remeselníkov a výstavku historických fotografií obce, ktoré sú nainštalované v interiéri kina Slovan.

Priaznivci športu si mohli v rámci osláv pozrieť priateľský futbalový turnaj, ktorého sa zúčastnili 3 družstvá. Turnaj sa konal v areáli futbalového ihriska TJ Krištáľ Valaská Belá.

Vďaka sponzorom osláv bolo pre účastníkov osláv zabezpečné občerstvenie a vstup na všetky podujatia zdarma.

Štedrí sponzori osláv:

Ján Hofer - HmB Crystal s. r. o. Ilava, Kodaj Miloš a Vladimír - K.A.M. Crystal Valaská Belá, Jana Krištofová - Belanka Valaská Belá, Poľovnícke združenie Valaská Belá
ďalej
Anton Blaho - Stavebniny BaB Valaská Belá, Čierna hora, a. s., Valaská Belá, Peter Dolinaj - Sklenný sen Valaská Belá, Jaroslav Ďurmek - Crystal Valaská Belá, Anna Ďurmeková - Glassdekor Valaská Belá, Ľubomír Hagara - Orion Valaská Belá, Ján Ivin - Drogéria Valaská Belá, Ľudovít Kočka - Gabikabar Valaská Belá, Jarmila Kopčanová - Rozličný tovar Valaská Belá, Jozef Mihál - zušľachťovanie skla Valaská Belá, Mária Podskočová - Kaderníctvo Majka Valaská Belá, Jozef Slugeň - Potraviny Valaská Belá.

Oslavy obce, ktoré budú ešte niekoľko dní rezonovať v našich mysliach i slovách, sú popísané činmi ľudí, ktorí ovládajú umenie byť užitočnými ľuďom okolo seba v najrozličnejších oblastiach spoločenského života, či už ako predstavitelia verejnej správy, školstva, zdravotníctva, alebo aktívni členovia rôznych spoločenských organizácií zameraných na bezpečnosť a ochranu života a majetku, na kultúru, šport či iné občianske záležitosti.
Prajme si, aby sa ich rodilo v našej obci aj v budúcnosti čo najviac!


Fotogaléria - Slávnosti vo Valaskej Belej

Koncert skupiny The KreinsKoncert skupiny The KreinsKoncert skupiny The KreinsKoncert skupiny The KreinsSprievod do kostola sv. MichalaSprievod do kostola sv. MichalaSprievod do kostola sv. MichalaSprievod do kostola sv. MichalaSlávnostná svätá omšaSlávnostná svätá omšaSlávnostná svätá omšaOkresná súťaž DHZOkresná súťaž DHZOkresná súťaž DHZOkresná súťaž DHZOkresná súťaž DHZSprievod obcou do kina SlovanSprievod obcou do kina SlovanSprievod obcou do kina SlovanSprievod obcou do kina SlovanPríhovor starostu obce Valaská Belá Vystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVystúpenie FS BelankaVýstava v kine SlovanVýstava v kine SlovanBrúsenie do skla - Emil ŠupinaBrúsenie do skla - Emil ŠupinaOlejomaľba - Stanislav ObuchOlejomaľba - Stanislav ObuchOlejomaľba - Stanislav ObuchVýstava v kine SlovanBelianka v kroji - Imrich PlekanecDrevené plastiky - Marian HírešDrevená plastika - Marian HírešDrevené plastiky - Marian HírešBelianska výšivkaBelianska výšivkaBelianska výšivkaBelianska výšivkaVýstava v kine SlovanVýstava v kine SlovanVýstava v kine Slovan

Súvisiace odkazy: 690. výročie 1. písomnej zmienky o obci,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem