Folklór spája krajanov
Obec Valaská Belá....
Obnova obce....
PHSR obce
Územný plán obce
História obce....
Výročia obce....
Samospráva....
Spoločný obecný úrad
Úradná tabuľa
Povinne zverejňované info....
Výberové konania....
Voľby....
Priemysel....
Poľnohospodárstvo
Dobrovoľný hasičský zbor....
Mikroregión MS....
MAS Magura - Strážov....
Infosystém cintorín
Užitočné telefónne čísla
Spravodajstvo
Pracovné miesta
Zaujímavé linky....

Dátum pridania: 17.06.2008        Počet zobrazení: 8210          tlačiť článok

Folklór spája krajanov

V dňoch 12.-16. júna 2008 sa uskutočnil výmenný zájazd detských folklórnych skupín mikroregiónu Magura-Strážov do dedinky Markovac v Chorvátsku

V dňoch 12. - 16. júna 2008 sa uskutočnil výmenný zájazd detských folklórnych skupín mikroregiónu Magura-Strážov z Čavoja, Temeša, Valaskej Belej a Zliechova do dedinky Markovac v Chorvátsku.
Zájazd sa uskutočnil na základe družby s folklórnym súborom SKUS "Fraňo Strapač" Markovec, ktorého členovia navštívili náš región v roku 2007 a pozvania vedúcej súboru Blanky Baksovej.
Na cestu očakávaných zážitkov vyrazil autobus plný veselých a nedočkavých detí vo štvrtok 12. júna o 20.00 h z Valaskej Belej. Prvá zastávka bola po pár kilometroch na "majeri", kde sa k veselej skupinke pridali muzikanti a k tomu, aby vládla dobrá nálada nechýbalo už vôbec nič.

V piatok ráno o 8.00 h už boli na mieste. Vítala ich obec Markovac. Síce trošku upršano, no o to srdečnejšie. Nasledovalo ubytovanie do rodín a krátky oddych, po ktorom ich čakala skúška a prvé vystúpenie. To sa uskutočnilo o 18-tej hodine v dedinke Josipovec. Deti sa predstavili zmesou piesní a tancov pod názvom "Hry detí pod Strážovom". Vystúpenia sa zúčastnil aj predseda Matice slovenskej v Josipovci.
Prvý deň zakončili diskotékou pri živej hudbe. Deti sa vyšantili, no o polnoci už bol návrat do Markovca, pretože ich čakal ďalší deň plný zážitkov a prekvapení.
V sobotu bola pre ne naplánovaná návšteva zoologickej záhrady. Vyrazili ráno o 10.00 h. Súkromná zoologická záhrada "BIZIK" sa nachádza v blízkom mestečku Našice. Deti tu mohli vidieť množstvo zvieratiek. Bol tu napr. medveď hnedý, pštros emu, leopard, lev, sibírsky tiger, labute, pyton indický, klokany, kozy a iné. Veľký zážitok mali deti z toho, že zvieratká mohli nielen vidieť, ale sa ich aj dotknúť, napr. poníkov, na ktorých sa aj povozili, kozy, a odvážlivci aj hadov.
O 18-tej hodine sa pri príležitosti 15. výročia pôsobenia Matice slovenskej Markovec a 35. výročia pôsobenia folklórnej skupiny uskutočnilo v Markovci v Drevenici vystúpenie detských folklórnych skupín nášho mikroregiónu ako aj folklórnej skupiny z Markovca a okolia. Naše deti sa predstavili s programom s fašiangovou tématikou.
Týchto osláv sa zúčastnil aj preseda Matice Slovenskej v Markovci Andrej Kuric a veľvyslanec SR v Chorvátskej republike Ing. Ján Báňas.
Večer ich čakala opekačka v miestnom požiarnom dome. Vôňa opekaných prasiatok sa niesla široko-ďaleko. Po dobrom jedle opäť nasledovala diskotéka pri živej hudbe.
V dedinke Našice sa v nedeľu 15. júna konali 14. folklórne slávnosti našického kraja. Pri tejto príležitosti vystupovali nielen deti z nášho mikroregiónu, ale i deti z FS Markovac a Našic.
Poobede si však už detičky užívali zaslúžené voľno. No nebolo to žiadne leňošenie. Najskôr sa pešo vybrali z Markovca do 2 km vzdialených Našic, kde si pozreli ďalšie vystúpenie folklórnych skupín z Markovca a okolia, ako aj FS Drevár z Krásna nad Kysucou. Veľmi príjemnou zástavkou bola pre deti návšteva lunaparku.
Večer už nasledovalo balenie, rozlúčka s novými priateľmi a odchod domov.

Deti odchádzali so smiešanými pocitmi. Tešili sa domov na svojich rodičov a súrodencov, no nie veľmi sa im chcelo odísť od priateľov, ktorých našli v Markovci.
Cestou si urobili menšiu prestávku v meste Pecz (Maďarsko). Bolo treba trošku ponaťahovať skrehnuté nôžky. Muzikanti vytiahli husle a harmoniku a hudba a spev sa len tak ozývali. A bol to veru krásny spev! Veď vytiahol z autobusov aj požiarnikov v Čadce, ktorí sa práve vracali domov. Tí najskôr len počúvali, no potom sa pridali a spievali všetci spolu...
... a to už bola posledná zastávka na ceste domov.

Na záver zostáva poďakovať obciam mikroregiónu Magura-Strážov Čavoj, Temeš, Valaská Belá a Zliechov za zorganizovanie tohto zájazdu, ktorý sa uskutočnil najmä vďaka ich finančnej podpore.
Výmenný zájazd sa mimoriadne vydaril. Deti si priniesli domov množstvo zážitkov, spoznali nielen nových priateľov ale i jeden z najkrajších kútov sveta.


Fotogaléria - Folklór spája krajanov


Súvisiace odkazy: O mikroregióne, Stanovy,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem