Belušky
Obecný úrad....
Ako vybaviť....
Odpadové hospodárstvo....
Slobodný prístup k info....
Sťažnosti, žiadosti a petície....
Majetok obce....
Prenájom majetku....
Menšie obecné služby....
Školy a vzdelávanie....
Zdravotníctvo....
Kultúra....
Šport....
Farský úrad
Pošta
Spoločenské organizácie....
Adresár úradov a inštitúcií
Adresár firiem v obci

Dátum pridania: 04.03.2008        Počet zobrazení: 8741          tlačiť článok

Belušky

Každoročne sa uskutočňuje netradičný folklórny festival venovaný tradičnému ľudovému odevu a zvykom mikroregiónu pod názvom Belušky - zachovajme náš biely kroj. Tento projekt vznikol ako odozva na bezprostrednú výzvu vytrácania sa odevu a spôsobu jeho výroby v obciach mikroregiónu. V súčasnom období modernizácie a globalizácie kultúry sa nebezpečne dostávajú takéto hodnoty ľudskej tvorivosti a umu na okraj záujmu miestnych obyvateľov. Týmto projetkom chceme poukázať na výnimočnosť nášho regiónu a pomôcť pri znovuoživení záujmu o výrobu, nosenie a propagáciu tohto tradičného odevu. Autorom projektu je Ladislav Centár s manželkou Ivetou, ktorí sa venujú folklóru od mladosti - ako členovia folklórnych súborov Jánošík, Ekonóm, Dopravár v Bratislave a neskôr ako vedúci folklórneho súboru Jánošíka a detského FS Fialka v Partizánskom.

Prvý program sa uskutočnil 14. augusta 2004 v Zliechove. Tématicky bol zameraný na svadobné zvyky. Zúčastžnili sa ho folklórne skupiny z obcí Zliechov, Temeš a Valaská Belá.

Druhý komorne ladený program bol 8. januára 2005 v kultúrnom dome v Čavoji. Zúčastnili sa ho výrobcovia ľudového odevu z obcí Čavoj, Valaská Belá, Temeš, Zliechov a z Kostolnej Vsi a folklórne skupiny z Čavoja a Zliechova. Tretím podujatím bol program v obci Horná Poruba, ktorý sa uskutočnil 30. júla 2005. Pracovnú tému predviedli folklórne skupiny z Čavoja, Temeša, Valaskej Belej, Hornej Poruby a Zliechova. Program dotvárali aj výšivkárky Pavlína Berciová z Valaskej Belej a Emília Ševčíková zo Zliechova, pletenie pásu predvádzala Mária Gážiková a pradenie na kolovrate Anna Kučerová z Čavoja. Záver programu patril spoločnému tancu 57 deti z detského súboru Fialka z Partizánskeho a detí z Temeša, Čavoja, Valaskej Belej a Zliechova.

Tretím podujatím pod názvom RIO bolo stretnutie folklórnych skupín z Valaskej Belej, Čavoja a Zliechova dňa 10. feburára 2007 vo Valaskej Belej. Témou stretnutia bolo obdobie fašiangov. Program sa začal sprievodom masiek obcou od kultúrneho domu pred obecný úrad. Starosta obce pohostil prítomných tradičnými šiškami a domácou pálenkou. Sprievod potom pokračoval do kina Slovan, kde sa FS z uvedených obcí predsavili programom na tému fašiangy a pochovávania basy. Po kultúrnom progame pokračovala voľná zábava.

Alžbeta Poláková - prezentácia projektu "Belušky" a "Sklenný sen"

22. augusta 2009 sa uskutočnilo ďalšie podujatie Belušky - deň ľudových tradícií pod Temešskou skalou.


Súvisiace odkazy: Miestne kultúrne stredisko, Kultúrny dom, Kino Slovan, Obecná knižnica, Folklórna skupina Belanka, Detský folklórny súbor, Umenie a remeslá, Kultúrne akcie,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Vystúpenie FS Belanka
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem