Folklórna skupina Belanka
Obecný úrad....
Ako vybaviť....
Odpadové hospodárstvo....
Slobodný prístup k info....
Sťažnosti, žiadosti a petície....
Majetok obce....
Prenájom majetku....
Menšie obecné služby....
Školy a vzdelávanie....
Zdravotníctvo....
Kultúra....
Šport....
Farský úrad
Pošta
Spoločenské organizácie....
Adresár úradov a inštitúcií
Adresár firiem v obci

Dátum pridania: 30.11.2007        Počet zobrazení: 10191          tlačiť článok

Folklórna skupina Belanka

FS Belanka bola založená v roku 1984 pod hlavičkou Miestneho kultúrneho strediska vo Valaskej Belej. Prvý svoj program nazvali „Aká to bola dedina“ pod organizačným vedením vtedajšieho riaditeľa MKS Milana Chudého.

Zakladajúci členovia: Emília Repková, Anna Dušičková, Emília Golejová, Angelika Ranušová, Jozefína Gážiová, Helena Tupá, Pavlína Kodajová, Františka Luchavová, Marta Vrtíková a Eva Baginová, hudobný doprovod – Vladimír Čavojčin, hovorené slovo – Elena Kopčanová, Elena Obuchová, Zuzana Plekancová a Juraj Sondor.

V roku 1984 sa FS s programom "Aká to bola dedina" zúčastnili okresnej súťaže, kde získali 1. miesto a oblastného kola vo Zvolene, kde sa umiestnili na 2 mieste. Vystúpili aj na I. folklórnych slávnostiach v Kamenci pod Vtáčnikom, kde za pásmo pracovných piesní získali vysoké odborné ohodnotenie. Od roku 1991 viedol FS Anton Janák spolu s manž. Zitou. V tom čase mala FS 16 členov v tanečnej zložke, 19 členov v speváckej zložke a 11 členov v hudobnej zložke. V tomto roku bola založená Kronika FS Belanka. Každoročne sa FS zúčastňuje letných a zimných hornonitrianskych folklórnych slávností.

V rokoch 1993 - 1996 bola vedúcou FS Belanka Mgr. Alena Baginová, od roku 1997 folklórna skupina pracuje pod vedením Eleny Kopčanovej.

V súčasnosti má FS 21-členný kolektív spevákov, hudobníkov a tanečníkov:  Anežka Baginová, Ladislav Beňadik, Anna Beňadiková, Ľuboš Fajer, Matej Falát, Jaroslav Furka, Mgr. Gabriela Furková, Jarmila Furková, Emília Golejová, Jozef Gramblička, Radoslav Gramblička, Elena Kopčanová, Nikola Lokajová, Mária Mulinková, Peter Peťovský, Jozef Podskoč, Mária Podskočová, Marián Stanko, Helena Stanková, Darina Sýkorová, Vierka Vašková.

Členovia FS Belanka vystupujú pri rôznych slávnostných príležitostiach pod vedením  Eleny Kopčanovej. Pripravujú tradičné programy na fašiangy, fašiangový sprievod obcou, stavanie mája, Deň matiek, Vianočné vystúpenie a pod.

Letné slávnosti belanskej a rudnianskej doliny

V roku 2006 sa uskutočnil 1. ročník Letných slávností belanskej a rudnianskej doliny, ktorých sa zúčastnili folklórne skupiny: Belanka z Valaskej Belej, Vrchárka z Čavoja, z Temeša, Rokôška z Nitrianskeho Rudna a Novejsanka z Diviackej Novej Vsi.

V auguste 2007 sa členovia FS zúčastnili 2. ročníka Letných slávností belanskej a rudnianskej doliny, ktoré sa konali v blízkej obci Čavoj. Návštevníkov slávnosti potešili zmesou belanskych piesní a tancov.


Programové čísla FS Belanka

1. Sklenári

2. Opáčky

3. Svadba - 1. časť

4. Svadba - 2. časť

5. Dožinky

6. Tri krále

7. Fašiangy

8. Pochovávanie basy

9. Na Ondreja

10. Páračky

11. Vianočné zvyky


Súvisiace odkazy: Miestne kultúrne stredisko, Kultúrny dom, Kino Slovan, Obecná knižnica, Detský folklórny súbor, Umenie a remeslá, Belušky, Kultúrne akcie,

Slovensky  Nemecky  Anglicky

Náhodná fotografia
Deň matiek
Združenie informatikov samospráv SlovenskaALTAMEDIA - register firiem